JAGUAR XFR 5.0L V8 8AT RWD (510 HP)
2009–2011
503
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
174
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 280km/h |
| Top Speed | 174mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 2078mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2908mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 500L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr20 // 285/30 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |