JAGUAR XJ 2.0L SWB 8AT (240 HP)
2009–2012
237
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5123mm |
| Width | 2108mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1672kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |