JAGUAR XJ 2.7L D V6 6AT (204 HP)
2003–2007
168
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2733cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 435Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 3033mm |
| Kerb Weight | 1627kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |