JAGUAR XJ 3.0L V6 SWB 6AT (275 HP)
2009–2012
271
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 2108mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1796kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |