JAGUAR XJ 3.2L 5MT RWD (200 HP)
1986–1994
197
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3229cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 211km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 2990mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |