JAGUAR XJ 3.2L 5MT RWD (219 HP)
1994–1997
216
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3239cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 216bhp |
| Power | 161kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1708kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |