JAGUAR XJ 3.2L V8 5AT RWD (240 HP)
1997–2003
240
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3248cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 316Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |