JAGUAR XJ 3.4L V6 5MT (162 HP)
1979–1992
160
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3442cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 184km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |