JAGUAR XJ 4.0L 5MT RWD (226 HP)
1986–1994
223
bhp
Power
8.1
s
0–100 km/h
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3980cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 223bhp |
| Power | 166kW |
| Torque | 377Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.1s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 2990mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |