JAGUAR XJ 4.2L SC V8 6AT RWD (405 HP)
2007–2009
400
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 3033mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |