JAGUAR XJ 5.0L V8 8AT RWD (470 HP)
2012–2019
464
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 464bhp |
| Power | 346kW |
| Torque | 575Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5121mm |
| Width | 2108mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R19 // 275/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |