JAGUAR XJ 5.0L V8 Supercharged LWB 6AT (510 HP)
2009–2012
503
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 18.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5245mm |
| Width | 2108mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 3030mm |
| Kerb Weight | 1915kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |