JAGUAR XJ 5.3L V12 3AT RWD (290 HP)
1979–1992
286
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5345cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 436Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 238km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Combined | 14.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |