JAGUAR XJ 6.0L V12 4AT RWD (318 HP)
1994–1997
314
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5993cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 314bhp |
| Power | 234kW |
| Torque | 478Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |