JAGUAR XJ 6.0L V12 5MT RWD (318 HP)
1986–1994
314
bhp
Power
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5994cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 314bhp |
| Power | 234kW |
| Torque | 463Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 2990mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 Zr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |