JAGUAR XJ220 3.5L V6 Turbo 5MT (542 HP)
1992–1994
542
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404kW |
| Torque | 640Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 349km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1151mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr17 // 345/35Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |