JAGUAR XJR 4.0L Supercharged 5MT (326 HP)
1994–1997
322
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3980cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 512Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |