JAGUAR XJR 4.2L V8 S/C 6AT (400 HP)
2007–2010
400
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 553Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5090mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 3033mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |