JAGUAR XJR575 5.0L V8 8AT RWD (575 HP)
2017–
567
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 567bhp |
| Power | 422.9kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 3033mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |