JAGUAR XK Cabrio 5.0L V8 6AT (385 HP)
2010–2014
380
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 380bhp |
| Power | 283kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4793mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1669kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |