JAGUAR XK Convertible (X150) 4.2L V8 6AT (416 HP)
2006–2009
410
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |