JAGUAR XK 3.5L V8 6AT (258 HP)
2006–2009
255
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3555cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 358Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2748mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |