JAGUAR XKR Convertible 4.2 V8 SC
400
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 553Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1311mm |
| Wheelbase | 2591mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 Zr18 (Front) - 255/50 Zr18 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |