JEEP Avenger 54 kWh FWD (156 Hp)
2022–
9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
Dimensions & Weight
| Length | 4079mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1536kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |