JEEP Commander 4.7L V8 5AT (231 HP)
2008–2010
228
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
15.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4701cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 409Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.9mpg |
| Combined | 14.8L/100km |
| Urban | 19.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.2L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 2305kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |