JEEP Commander Limited 5.7L V8 5AT AWD (334 HP)
2005–2007
329
bhp
Power
112
mph
Top Speed
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245.7kW |
| Torque | 509Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 2261mm |
| Height | 1826mm |
| Wheelbase | 2781mm |
| Kerb Weight | 2345kg |
| Boot Capacity | 1028L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |