JEEP Compass 2.4L 9AT AWD (177 HP)
175
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1509kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 Bsw |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |