JEEP Grand Cherokee SRT-8 6.1L V8 5AT (425 HP)
2006–2010
420
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6059cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1870mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Kerb Weight | 2150kg |
| Boot Capacity | 977L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/40R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |