JEEP GRAND CHEROKEE TRACKHAWK 6.2L HEMI V8 8AT AWD (719 HP)
2018–
709
bhp
Power
3.6
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6200cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 709bhp |
| Power | 528.8kW |
| Torque | 875Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.6s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1778mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 2433kg |
| Boot Capacity | 1031L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/45 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |