JEEP Grand Cherokee 2.7L CRD 5AT (163 HP)
1999–2003
161
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2685cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1840mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 1104L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |