JEEP Grand Cherokee 3.0L CRD 5AT AWD (190 HP)
2010–2013
188
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 2154mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2347kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60R18 Or 265/50R20 |
| Front Brakes | 350 X 32 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330 X 22 Mm Discs |