JEEP Grand Cherokee 3.0L V6 CRD 5AT AWD (218 HP)
2005–2010
215
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1786mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 2110kg |
| Boot Capacity | 977L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |