JEEP Grand Cherokee 3.0L V6 EcoDiesel 2WD 8AT (243 HP)
2013–2020
240
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2988cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2297kg |
| Boot Capacity | 1028L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |