JEEP Grand Cherokee 3.1L TD 4AT (150 HP)
1999–2003
150
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3125cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1898kg |
| Boot Capacity | 1104L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |