JEEP Grand Cherokee 3.6L Pentastar V6 8AT (293 HP)
2021–
289
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 289bhp |
| Power | 215.5kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1798mm |
| Wheelbase | 2964mm |
| Kerb Weight | 1922kg |
| Boot Capacity | 1068L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |