JEEP Grand Cherokee 3.6L V6 6AT AWD (286 HP)
2010–2013
282
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 347Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 2154mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2266kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60R18 Or 265/50R20 |
| Front Brakes | 350 X 32 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330 X 22 Mm Discs |