JEEP Grand Cherokee 4.0L V6 4AT AWD (190 HP)
2003–2005
188
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 295Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 181km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 21.9L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1781kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65Hr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |