JEEP Grand Cherokee 4.7L V8 4AT (230 HP)
1999–2003
231
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
14.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4701cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 231bhp |
| Power | 172kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 196km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.9mpg |
| Combined | 15.8L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 12.8L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1837kg |
| Boot Capacity | 1104L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |