JEEP Grand Cherokee 4.7L V8 5AT AWD (225 HP)
2003–2005
220
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
14.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4701cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.5mpg |
| Combined | 16.2L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 12.8L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4610mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1826kg |
| Boot Capacity | 552L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65/Hr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |