JEEP Grand Cherokee 4.7L V8 5AT AWD (231 HP)
2005–2010
228
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4701cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 409Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 19.7L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1786mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 2110kg |
| Boot Capacity | 977L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |