JEEP Grand Cherokee 5.7L V8 4x4 8AT (357 HP)
2021–
352
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 352bhp |
| Power | 262.6kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1798mm |
| Wheelbase | 2964mm |
| Kerb Weight | 2276kg |
| Boot Capacity | 1068L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |