JEEP Grand Cherokee 5.7L V8 5AT AWD (326 HP)
2005–2010
322
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
15.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.3mpg |
| Combined | 15.4L/100km |
| Urban | 21.3L/100km |
| Extra-Urban | 12L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1786mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 2150kg |
| Boot Capacity | 977L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |