JEEP Grand Cherokee 5.7L V8 6AT AWD (352 HP)
2010–2013
347
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 347bhp |
| Power | 259kW |
| Torque | 521Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Combined | 14.1L/100km |
| Urban | 20.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 93L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 2154mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2347kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60R18 Or 265/50R20 |
| Front Brakes | 350 X 32 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 330 X 22 Mm Discs |