JEEP Jeep Cherokee XJ 4.0L 4AT RWD (190 HP)
1997–
190
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 141.7kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4250mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2580mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 963L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |