JEEP Jeep Cherokee 2.5L 4MT AWD (105 HP)
1984–
105
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2464cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78.3kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 994L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |