JEEP Jeep Cherokee 4.0L 4AT RWD (173 HP)
1984–
173
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2576mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 1011L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |