JEEP Jeep Compass 2.0L FWD 5MT (156 HP)
2011–
154
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1424kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |