JEEP Jeep Compass 2.0L FWD 6AT (159 HP)
2011–
157
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 157bhp |
| Power | 117kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Kerb Weight | 1438kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |