JEEP Jeep Compass 2.0L MultiJet 9AT 4x4 (170 HP)
2019–
168
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4394mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 225/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |