JEEP Jeep Grand Cherokee SRT8 6.4L HEMI V8 8AT (470 HP)
2013–
471
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6417cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 471bhp |
| Power | 351kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1958mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2916mm |
| Kerb Weight | 2336kg |
| Boot Capacity | 994L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/45Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs 380 X 34 |
| Rear Brakes | Ventilated Discs 380 X 34 |